N°012_2008

wydarzenie_The London Design Festival 2008

W designie, w wyposażeniu wnętrz i w wielu innych dziedzinach równie ważne jak „co” staje się „jak”. Podobnych przedmiotów są setki, jeśli nie tysiące – czasem jedynym polem, na którym można się wyróżnić, pozostaje proces produkcji. Przedstawiamy przegląd nowości zaprezentowanych podczas wrześniowego Festiwalu Designu w Londynie.

wydarzenie_Szklane miasto

Pod hasłem Celebration w dniach 7-12 października 2008 r. odbył się jubileuszowy 10. festiwal Designblok w Pradze.

wydarzenie_Wiele funkcji – wiele spojrzeń

Znamy zwycięzców skierowanego do projektantów konkursu 2w1 ogłoszonego przez firmę Vox (marka Meble Vox). Przedstawiamy wyniki i opisy nagrodzonych prac.

wydarzenie_Coś dla Poznania

W poprzednich numerach Vox Design zapraszaliśmy architektów do udziału w konkursie na koncepcję zagospodarowania terenu w jednym z ważniejszych miejsc Poznania. Przedstawiamy wyniki rywalizacji.

wydarzenie_Projekty na przyszłość

Design to biznes. Biznes to gospodarka. Gospodarka dzisiaj to wielkie widmo kryzysu, z którym już się oswajamy. W jakim stopniu projektowanie może być odpowiedzią na taką sytuację?

wydarzenie_Meblościanka kontratakuje

Z konkursami i warsztatami bywa tak, że ich jedynym efektem są pamiątkowe zdjęcia i finisaż. Organizatorzy warsztatów Meblościanka 2008 pokazali, że może być zupełnie inaczej.

wydarzenie_Design ma bawić

Druga edycja Łódź Design potwierdziła, że mamy do czynienia z pierwszym w Polsce festiwalem wzornictwa z prawdziwego zdarzenia.

future_Zielone utopie

Sprzyjające ekologicznej równowadze miasta to jeden z ważniejszych wątków współczesnej urbanistyki, stale podnoszony na światowych kongresach architektonicznych i najistotniejszych wystawach, na przykład podczas weneckiego biennale architektury.

future_Kumple z przyszłości

Szybko rozwijająca się technologia i śmiałość projektantów coraz bardziej przybliżają nas do świata, w którym roboty będą z nami koegzystować i pomagać nam w codziennym życiu.

future_Materia tkanin

Wybór odpowiedniego materiału to jeden z kluczy do sukcesu projektanta mody. W ostatnich 20 latach do produkcji tekstyliów zaprzęgnięto najnowsze technologie. Efekty zapierają dech.

future_Kontroluj na nowo

Stoją pomiędzy użytkownikiem a urządzeniem, pozwalają kontrolować i wchodzić w interakcję. Od rozwoju interfejsów zależy, czy coraz bardziej stechnicyzowane otoczenie będzie dla nas przyjazne.

design management_Między biznesem a klientem

Świat pokochał design. Od Azji po kraje Pacyfiku, od Europy po obie Ameryki, dobry design to dobry biznes. Dlaczego?

design management_Dobry przykład: IDEO

W lutym 1999 roku jedna z największych amerykańskich sieci telewizyjnych zaprezentowała działania grupy projektantów nazwanej przez Teda Koppela, redaktora ABC News, prawdopodobnie najbardziej innowacyjną firmą projektową na świecie. Tą grupą było IDEO.

design management_Więcej niż konkurs

Design odgrywa wielką rolę w innowacji, to samo dotyczy zarządzania designem. Mimo że design jest tworzony głównie dzięki kreatywności i wyobraźni, wymaga zarządzania, aby przekształcić ideę w nowy, odnoszący sukcesy na rynku produkt. Innowacja wymaga zarówno intuicji, jak i ducha przedsiębiorczości.

design management_Kompetencja pilnie poszukiwana

Kilkanaście lat temu informatyk był swego rodzaju magiem o kompetencjach nie do końca oczywistych oraz umiejętnościach, których nikt do końca nie umiał ocenić. Dzisiaj posiadanie w swojej firmie informatyka, działu IT lub outsourcing tej usługi dla potrzeb firmy jest oczywiste.

design management_Centra designu: co mogą dla nas zrobić?

W 1837 roku brytyjski rząd powołał pierwszą szkołę wzornictwa. Celem było polepszenie jakości projektowania, a tym samym zwiększenie wydajności lokalnego przemysłu. Współczesne centra designu mają podobny cel, jednak warto się zastanowić, dlaczego są tak ważne dla gospodarki?

architektura_W stronę oceanu

Madera – niewielka wyspa na Atlantyku, oddalona o kilkaset kilometrów od wybrzeży Afryki i Europy – przyciąga amatorów wspinaczek górskich i koneserów dobrego wina. Centrum sztuk Casa das Mudas autorstwa Paula Davida Andrade to kolejny powód, by odwiedzić to malownicze miejsce.

felieton_O pięknie

Jak powszechnie wiadomo, krzesło służy do siedzenia, lampa do świecenia, litera do czytania, a szczotka do czyszczenia muszli klozetowej do czyszczenia muszli klozetowej. Ale czy tylko? Czytelnikom tego magazynu wiadomo, że nie tylko. Ale czytelnikom tego magazynu, nie musi wcale być wiadomo, że są tacy, którym nie wiadomo. I wiadomo, że jest ich wielu, więc nie należy ich lekceważyć. Choćby dlatego, że mogą oni wkrótce współdecydować o wyglądzie naszej przestrzeni publicznej.

design_Kinowe projektowanie

Wytwory artystyczne zyskują nowy status i funkcje. Z łatwością przenikają do kultury masowej, do kina, stając się ich integralną częścią.

klasyka designu_Dla rozkoszy pisania

Kiedy firma Saab chciała pokazać swój pierwszy samochód – Ursaab – na tle innych ikon XX-wiecznego wzornictwa, wybrała lampę L-1, klasyczny przykład nieprzemijającego designu.

książki_Recenzje

„Liquid Light 1983-2003”: Uciec poza horyzont
„Od pomysłu do zysku”: Po co nam ta innowacja?