Warszawa w budowie - zwiastun festiwalu projektowania | 6.10.09

do 22.11.2009 Warszawa
Warszawa w budowie
Muzeum Sztuki Nowoczesnej zamieni się w centrum dyskusji o roli projektowania w kształtowaniu życia codziennego Warszawy. Na program składają się wystawy, debaty oraz projekty artystyczne w przestrzeni miejskiej.

„Warszawa w budowie” to pilotażowa edycja imprezy poświęconej jak najszerzej pojętemu projektowaniu. Od wzornictwa przemysłowego, grafiki użytkowej, przez architekturę i urbanistykę po takie pojęcia jak projektowanie społeczne – Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie na dwa jesienne miesiące zamieni się w centrum dyskusji o roli projektowania w kształtowaniu życia codziennego w Warszawie – wielkim, stale zmieniającym się i poszukującym swojego wizerunku mieście. Na program „Warszawy w budowie” składają się wystawy w tymczasowej siedzibie Muzeum i pawilonie meblowym Emilia, projekty artystyczne realizowane w przestrzeni miejskiej oraz cykle dyskusyjne. Częścią tych ostatnich jest projekt „Departament Propozycji”, którego celem jest zaangażowanie opinii publicznej w dyskusję na temat przyszłości stolicy. Inicjatorem całego wydarzenia są władze Warszawy, które w ramach starań o pozyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku zaprosiły Muzeum do współpracy przy organizacji festiwalu designu.

„Warszawa w budowie” to opracowana przez Muzeum propozycja znalezienia oryginalnej formuły takiej imrezy, odpowiadającej na realne potrzeby polskiej stolicy. Zatem nie klasyczny festiwal designu, znany z wielu miast Polski i świata, prezentujący najnowsze trendy we wzornictwie przemysłowym, a właśnie „zwiastun festiwalu”, którego ostateczny kształt poznamy dopiero w przyszłości. Intencją Muzeum jest skupienie się na projektowaniu miejskim, czyli takim, które poprawia przestrzeń wspólnie użytkowaną przez ogół mieszkańców Warszawy.

Zamiast prezentować atrakcyjne przedmioty indywidualnej konsumpcji, festiwal „Warszawa w budowie” stawia pytania o przestrzeń publiczną i prywatną. Jakiego miasta chcą warszawiacy? Jak ma ono wyglądać w przyszłości?

Celem pierwszej edycji festiwalu, nazwanej ze względu na swój pilotażowy charakter „zwiastunem”, jest zdiagnozowanie problemów i specyfiki Warszawy – miasta, gdzie, w odróżnieniu od innych europejskich metropolii, tak wiele jest jeszcze do zaprojektowania. Od czasu powojennej rekonstrukcji Warszawa ciągle pozostaje wielkim placem nieustannej budowy, bezkształtną przestrzenią mającą dopiero w jakiejś nieokreślonej przyszłości stać się europejską metropolią. Po latach scentralizowanego planowania podporządkowanego modernistycznej ideologii, wraz z nastaniem demokracji rozwój Warszawy uległ żywiołowi wolnego rynku. Będący źródłem społecznej frustracji autorytaryzm zastąpiony został przez anarchizm, w którym interesy silniejszych zwyciężają nad dobrem wspólnym. Nie sprzyja to powstawaniu przestrzeni przyjaznej mieszkańcom.

Wśród wielu zadań, jakie przed Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie postawili jego założyciele, jest także dbałość o przestrzeń publiczną i zapoczątkowanie procesu porządkowania ścisłego centrum stolicy. Równocześnie, Muzeum pozostaje tak charakterystycznym dla Warszawy „projektem na przyszłość”, funkcjonującym w tymczasowej siedzibie po dawnym sklepie z dywanami. Stan prowizorki, ciągłego bycia wpół drogi do realizacji przyszłościowego projektu, to cecha typowa dla Warszawy i wielkich miast rozwijającego się świata – Azji, Bliskiego Wschodu czy Ameryki Łacińskiej. Prowizorka dająca poczucie niedosytu będzie szczególnie ważnym motywem przewijającym się w programie „Warszawy w budowie”. Postkomunistyczna słabość projektowania i planowania, trudność w realizacji projektów wspólnotowych, takich jak budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, wobec łatwości, z jaką działa sektor prywatny – będą kwestiami poruszane podczas spotkań w Muzeum. Równocześnie prowizorka jako owoc kreatywności i radzenia sobie z „obiektywnymi” warunkami to temat wystawy, która wypełni przestrzeń siedziby Muzeum przy ulicy Pańskiej.

Na program „Warszawa w budowie” składają się cztery części: WYSTAWA, SKLEP, ROZMOWY i DEPARTAMENT PROPOZYCJI. W pierwszej części prezentowane są prace artystów polskich i zagranicznych, nawiązujące do projektowania, naśladujące język designu czy urbanistyki, jednak nie w celu tworzenia funkcjonalnych rozwiązań lecz przybliżenia określonej grupy tematów, wiążących się z przestrzenią miejską: rozpadu, nietrwałości, chaosu, porażki społecznych utopii. W miejscach, gdzie całościowe rozwiązania nie mają szans na realizację, prowizorka zastępuje projektowanie, jest konkurencyjną strategią zaspokajania potrzeb – dominującą w środkowo-europejskiej rzeczywistości i dlatego wartą przeanalizowania.

Druga część – SKLEP – prezentowana będzie w sąsiadującym z Muzeum pawilonie meblowym „Emilia”, który w ostatnich dziesięcioleciach ulegał tak typowej dla architektury lat 60. degradacji, a ostatnio jest częściowo rewaloryzowany, dzięki współpracy gospodarza obiektu, firmy „Meble Emilia” z Muzeum.
Ta część festiwalu poświęcona będzie przeszłości, teraźniejszości i przyszłości polskiego wzornictwa przemysłowego – najciekawsze współczesne projekty mebli i przedmiotów codziennego użytku skonfrontowane zostaną z seryjną produkcją polskiego przemysłu meblarskiego, oferowaną w „Emilii”, jak i z historycznymi przykładami nowoczesnych polskich mebli. Zapowiedzią wystawy będzie uroczyste usunięcie z elewacji „Emilii” wielkoformatowego baneru reklamowego i zastąpienie go odtworzonym historyczny neonem. Klienci „Emilii” i publiczność wystawy w wybrane dni będą mogli korzystać z konsultacji projektantów.

Równolegle w siedzibie Muzeum toczyć się będą dwa cykle spotkań. ROZMOWY to sześć sesji poświęconych wybranym zagadnieniom z zakresu wzornictwa przemysłowego, grafiki użytkowej typografii, architektury i urbanistyki, ekonomii. Wśród tematów poruszanych w ramach tych spotkań znajdzie się m.in. historia placu Defilad i koncepcje zabudowy otoczenia Pałacu Kultury czy urbanistyczne dzieje ulicy Puławskiej. Obok takich varsavianistycznych tematów prezentowane będzie także twórczość wybitnych krajowych i międzynarodowych projektantów.

Organizowane pod patronatem „Gazety Stołecznej” czwartkowe sesje zatytułowane DEPARTAMENT PROPOZYCJI prowadzone przez Magdalenę Mosiewicz, składać się będą z przedstawianych przez warszawiaków pomysłów na rozwiązywanie rozmaitych wielkomiejskich bolączek – od najprostszych i najtańszych, po te największe, wymagające wielomiliardowych inwestycji. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przykłada do takich inicjatyw i dyskusji szczególną wagę, ponieważ ono samo jeszcze w latach 90. uchodziło za utopijną wizję, niemożliwą do realizacji. Zaproszeni do udziału są wszyscy zainteresowani: osoby prywatne, organizacje, firmy, instytucje, a także urzędnicy.

Kuratorzy festiwalu: Sebastian Cichocki, Tomasz Fudala, Ana Janevski
Współpraca kuratorska: Katarzyna Karwańska, Kukiko Nobori

Program
9.10 “Architektura spadochronowa” (kurator: Tomasz Fudala)
Pierwsza konferencja z cyklu “Rozmowy”, poświęcona “Architekturze spadochronowej”, czyli budowlanej anarchii, architekturze powstającej samorzutnie i chaosowi przestrzennemu. Będzie próbą podsumowania ostatnich 20 lat, w czasie których krajobraz polskich miast zmienił się nie do poznania. Zaproszeni goście będą analizować różne aspekty chaosu architektonicznego z perspektywy urbanistycznej, społeczno-politycznej, filozoficznej oraz poprzez pryzmat historii architektury wernakularnej. Specjalne miejsce zostanie poświęcone przemianom, jakim podlegało wykonywanie profesji architekta w Europie Wschodniej po komunizmie.

Uczestnicy:
Mathias Heyden – zaczynał swoją działalność w latach 90. jako berliński stolarz i architekt. Był współinicjatorem projektu K77, na pograniczu politycznego aktywizmu, rzemiosła, architektury i dizajnu (1992-2002). Dzisiaj prowadzi architektoniczny instytut ISPARA zajmujący się strategiami architektury partycypacyjnej i projektowania przestrzeni.

Artur Klinau – absolwent architektury na politechnice w Mińsku, artysta, szef Białoruskiego Stowarzyszenia Sztuki Współczesnej, redaktor czasopisma “Partisan”, Na jesieni w wydawnictwie “Czarne” ukazała się po polsku jego książka “Mińsk. Przewodnik po Mieście Słońca”, która dotykał problemu komunistycznego miasta idealnego i jego postkomunistycznej przemiany.

Oystein Ro – dyrektor i kurator Galerii 0047 w Oslo, współautor projektu Northern Experiments, poświęconego wielkim postsowieckim miastom Dalekiej Północy; urbanistycznym – architektonicznym i społecznym przemianom w tamtejszej przestrzeni publicznej i architekturze mieszkaniowej.

Dorota Katner/Joanna Maciejewska – kuratorki wystawy “Plany na przyszłość”, przygotowywanej przez Centrum Łowicka, prezentującej nieprzerwanie od wielu lat kierunki w jakich rozwija się Warszawa. Jest to jednocześnie jedyna regularna inicjatywa architektonicznych wystaw o Warszawie, która pokazuje jej szanse, ale też zagrożenia.

Joanna Erbel – aktywistka i redaktorka “Krytyki Politycznej”, przygotowuje doktorat związany z architekturą i urbanistyką Warszawy.

Joanna Warsza – kuratorka, założycielka Fundacji Laury Palmer, która od 2007 r. organizuje działania performatywne, mieszczące się pomiędzy teatrem dokumentalnym i sztuką partycypacyjną. Jej kilkuletnia działalność kuratorska inspirowana społecznym i urbanistycznym funkcjonowaniem Stadionu Dziesięciolecia, zaowocowała wieloma projektami w przestrzeni publicznej.

Sharon Rotbard – izraelski architekt i blogger, wykładowca architektury Akademii Bezalel w Jerozolimie, wydawca i autor wielu ważnych architektonicznych publikacji, takich jak “White City, Black City” (2005), poświęconej architektonicznemu i urbanistycznemu wymiarowi konfliktu bliskowschodniego.

16-17.10 – sesja wyjazdowa – Łódź Design Festival, Muzeum Sztuki i wykłady w pociągu relacji Warszawa-Łódź
23-24.10 “Typo-miasto. Projektowanie przeszłości” (kuratorzy: Magdalena Frankowska i Sebastian Cichocki)
30-31.10 “Post-komunizm przestrzeni publicznej” (kuratorka: Ana Janevski)
6-7.11 “Studium przypadku: Plac Defilad” (kuratorka: Joanna Mytkowska)
13-14.11 “Miasto i zysk” (kuratorzy: Kuba Szreder i Michał Kozłowski)
20-21.11 “Czy wszystko jest produktem?” (kuratorzy: Sebastian Cichocki i Ana Janevski)

» www.warszawawbudowie.pl

| nowości_news |

NOWOŚCI | NEWS | RSS RSS

June 2010
> Konkurs Wedel Vintage!
> Designer Toys 2 w Warszawie
> Wystawa "5+1 = jestem, więc myślę!" w Poznaniu
> Washbasin+Watercloset na wystawie w IWP
> Sustainable design dla opakowań
> „Rewitalizacja w przestrzeni publicznej” | Cieszyn
> Konkurs "Make me" 2010
> „Miejsce potrzebne” z Rocą
> Wystawa "Ostre Koło" | SPOT Poznań
> Grafika dynamiczna w Cieszynie
> Premiera ławki GROOVE podczas Gdynia Design Days
> Łódź you like to be creative?!
> Warsaw Design Week 2010
> Festiwal Designu DMY | Berlin
> Aukcja Sztuki Młodej w Warszawie
> Wystawa "TAKE ART/WEŹ SZTUKĘ" | BWA Wrocław
> I DNI DESIGNU MIEJSKIEGO „4CITYLIFE” w Warszawie
> Gdynia Design Days 2010
> Wystawa "Playlist. Playing games, music, art"
> 22. MIĘDZYNARODOWE BIENNALE PLAKATU
> Wystawa World Press Photo 2010 w Złotych Tarasach
> OUT OF STH prezentuje: II odsłona | Wrocław
May 2010
> Wystawa "MADE IN WROCŁAW 1945-1989"
> Wystawa "Do wyboru, do koloru"
> Wystawa BLESS N°41 | Graz
> 8 edycja Przeglądu Sztuki SURVIVAL
> Wykłady i spotkania w maju w BWA | Wrocław
> Konkurs na plakat Polpharmy
> Konkurs "Zostań Eko-Etno Designerem"
> Wykład Architektura brandingu / Branding architektury
> Forum Design Management w Kolonii
> BalkoNOWY konkurs
> Materiałowy Boom w Katowicach
> Warszawskie Targi Książki
> Żałoba - warsztaty rysunkowe z Arturem Żmijewskim
> O!TO DESIGN. SPOTKANIE Z POLSKIM DESIGNEM
> ETNODIZAJN FESTIWAL 2010
> Konkurs na plakat Toruń 2016
> Wykład prof. Jana Gehla pt. „Życie między budynkami”
> Konkurs RED DOT DESIGN AWARD
> Wystawa "Fotosyntezy" - Krzysztof Pruszkowski - Wrocław
> David Černý w Poznaniu
> VI EDYCJA KONKURSU GrafEX 2010
April 2010
> Nowe piętro - cykl spotkań - Warszawa
> Szkoła Zarządzania i Designu Zollverein w fotografii Thomasa Mayera
> Konkurs Espiro. Design od Kołyski 2010
> Wykłady - Detal w typografii, detal w produkcie
> Targi Blickfang w Bazylei
> Wystawa "Young Creative Poland" w Mediolanie
> Międzynarodowe Warsztaty Typograficzne
> Konkurs Bombay Sapphire Designer Glass Competition 2010 po raz piąty!
> Konkurs „Śląska Rzecz”
> "Architektura-murator" zaprasza na konferencję „Ekalog Architektury”
> Targi Salone Internazionale del Mobile w Mediolanie
> Wykład prof. Jana Gehla pt. „Życie między budynkami”
> Wystawa "Niech się plecie" w Cieszynie
> IWP: Polskie Wzornictwo na Expo 2010 w Szanghaju
> Kolejna edycja konkursu „make me!”
> Portiernia Design Cafe w Łodzi
> Wernisaże: galeria appendix2 i Magazyn Praga
> Album HGW: Hakobo Graphic World (premiera 9 kwietnia)
> Ponderabilia. Trzy oblicza designu. w SPOT.
> Rzeźba na premierę limuzyny BMW serii 5
> Konkurs ART OF PACKAGING został rozstrzygnięty!
> Bracia Campana w Design Museum | Londyn
> Michael Flynn w kwietniu w galerii SiC BWA Wrocław
> 2. Festiwal Sztuka i Dokumentacja
March 2010
> Wystawa "Sustainable Futures"
> Wystawa pokonkursowa: "Pojazd badawczy"
> Wystawa "Urban Africa" - David Adjaye
> Wykład z cyklu Mistrzowie Architektury: Boštjan Vuga /Sadar+Vuga
> Wystawa WIEDERKEHR DER LANDSCHAFT
> Rezydencje - European Ceramic Work Centre
> Wystawa: Anish Kapoor w Guggenheim Museum Bilbao
> Marzec w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
> Hakobo w Galerii Design - BWA Wrocław
> GANDIA BLASCO ogłasza konkurs na meble zewnętrzne
> Konferencja "Selected: Graphic Design from Europe" w Barcelonie
> Wystawa "Babski design - domowe boginie?" w Cieszynie
> Wystawa PROJEKT MIĘDZYNARODOWY, SPOŁECZNY, RYNKOWY
> Rusza 17 edycja konkursu „Dobry Wzór 2010”
> Wystawa Znaki/sztuki - KOTBURY w Cieszynie
> Wystawa "PRZEMYSŁ CIĘŻKI, DESIGN LEKKI”
> Konkurs "Książka dobrze zaprojektowana"
> 3. EDYCJA PROGRAMU STYPENDIALNEGO YOUNG DESIGN
> Do rzeczy! Profesor Fleischer powraca (BWA Design Wrocław)
> Wystawa Typo & Konstrukcja 4 w Łodzi
> Przegląd Wektor/Pixel 2010 w Łodzi
> Kreatywne Miasta: warsztaty w CSW
> Konkurs TOP DESIGN awards 2010
February 2010
> Konkurs na projekt zabawki architektonicznej
> Konkurs na logo "Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej"
> Retrospektywna wystawa Richarda Huttena w Design Museum w Ghent
> Wystawa "Two Possibilities" w BWA Szkło i Ceramika we Wrocławiu
> Startuje seria „zielonych” szkoleń dla architektów
> Ceramic Art London 2010
> I Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz
> Konkurs - Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2010
> Konkurs - 22nd Biennial of Industrial Design, Ljubljana
> Konkurs fotograficzny "All my lovin' Wszystko o miłości"
> Biologia Chemia Fizyka - wystawa w BWA Design
ArchFilmFest - Sztuka Architektury
Ron Arad: Restless - wystawa w Barbican Art Gallery
Brit Insurance Designs of the Year 2010
Porcelana inaczej - BWA Wrocław Galeria Szkła i Ceramiki
Targi MEBLE POLSKA w Poznaniu
Ambiente - Targi we Frankfurcie
„Re-kreacja” Maciej Kurak - wystawa
IV edycja Konkursu ART OF PACKAGING 2009!
Kreatywna Kropla - konkurs Polskiej Akcji Humanitarnej
Wystawa: andel's Sztuka Współczesna 2010
Projektowanie krojów pism - od idei do czytelnika
Wystawa "Plamka Żółta" Tilmana Wendlanda
Jarosław Trybuś - "Kryzys sacrum" - wykład w Toruniu
Wzstawa "Modernologie"
Konkurs na projekt wystawy w polskim pawilonie na 12. Miedzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji w 2010 roku
Wystawa „Designer Roku 2009 Andrzej Śmiałek i Ergo Design”
January 2010
Pięć wystaw na piąte urodziny
Młody Projektant Roku 2010
Wykłady w BWA Design | Wrocław
Less and More: The Design Ethos of Dieter Rams - wystawa
Targi MAISON&OBJET
UTOPIE UND ARCHITEKTUR - wykład: Patrick Schumacher
WORLD PRESS PHOTO 09
Axor Inspiracje w warszawskim Porto Praga
Wystawa Od idei do obiektu, od obiektu do produktu - wystawa w Cieszynie
Fundacja Nowoczesna Polska potrzebuje nowego logo
NAJLEPSZE PROJEKTY DYPLOMOWE 08/09 - Cieszyn
Nowe Piętro - Cykl spotkań 2010 „Architektury-murator” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Konkurs YOUNG CREATIVES!
Dzień Architektury BUDMA 2010
Targi BUDMA w Poznaniu
MONICA w BWA Design
Konkurs UNIWERSYTECKIE FOTOSTORY
imm cologne 2010 - Creating Spaces
LONDON ART FAIR 2010
2 Międzynarodowa Konferencja Projektowa: "Odpowiedzialne Projektowanie Graficzne"
Agrafa - Międzynarodowe Biennale Studenckiej Grafiki Projektowej
Prezentacja projektu otoczenia Muzeum
CSW: Jesse Aron Green, "The Allies", CASTING do nowej pracy wideo amerykańskiego artysty
Wystawa „WA: HARMONIA. Japoński design dziś” w IWP
Holly Hall w BWA Szkło i Ceramika we Wrocławiu
D&AD 2010 Awards
Czerwone Ploppy dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Materiałowy boom w Cieszynie
December 2009
Konkurs na budynek Muzeum Historii Polski - rozstrzygnięty!
Konkurs na kartkę STGU rozstrzygnięty!
Międzynarodowe Biennale Plakatu - zgłoszenia
Wystawa: Jan Mioduszewski - Fabryka Mebli
Festiwal Filmów i Form Jednominutowych w Lublinie
KREHKY/KRUCHE - EMOCJONALNY PEJZAŻ WSPÓŁCZESNEGO CZESKIEGO DESIGNU
Tim Edler - wykład
TERAZ DESIGN! - wykłady i spotkania w BWA Design | Wrocław
Zaprojektuj kartkę świąteczną STGU!
BRUCE NAUMAN, wystawa NIE / NO
ARCHITECTURAL CLIMATE IN HOLLAND AND ITALY. ON CONSTRUCTION AND SUSTAINABILITY
Targowisko Sztuki
Ergonomia narzędziem innowacji - konferencja
Konkurs „SPA-ART” nabiera rozpędu!
Polskie wzornictwo na wystawie w Korei Południowej
Moneo, Souto de Moura, Galfetti, Kimm - dwa wieczory z czterema architektami
November 2009
KONFERENCJA „INNOVATION VIA DESIGN”
Rozmowy o dizajnie trwają. II edycja „Projektu Dizajn” za nami
ANIMATION NOW! FESTIVAL
Wyniki konkursu na „Pamiątkę z Polski” - 60-lecie „CEPELII”
Electrolux Design Lab 2009 Polska
Zaprojektuj PLAKAT na DZIEŃ EUROPY 2010!
Warszawa w budowie. Cykl: Departament Propozycji - Miasto i zysk
Festiwal Reklamy AD Days w Łodzi
"O bieli, elipsie i nudzie" w Studio BWA / Wrocław
II Międzynarodowy Festiwal Nowych Zjawisk Audiowizualnych VIVISESJA
Konferencja „Znak, system, komunikacja” // 13 XI 2009
Digitalia - warsztaty i wystawa
Rzecz Małopolska. Etnodizajn Festiwal.
TO BYŁO DO PRZEWIDZENIA w Galerii Szkła i Ceramiki we Wrocławiu
Wystawa "Wszystko co najlepsze" w Latającej Galerii
6 AUKCJIA FOTOGRAGII KOLEKCJONERSKIEJ
12% normy Bartosza Muchy - wystawa w BWA Design
Projekt Dizajn i Joan Gaspar
DNA MIASTA - Westiwal w Szczecinie
October 2009
Zwycięzcy DME Award 2009!
Młody design doceniony w Machina Design Awards
Konkurs "MEBLE PLUS - MŁODY PROJEKTANT ROKU 2010"
„RENOMA: Impresje z Wrocławia” w Londynie
„Design od wnętrza” w Galerii Wnętrz Domar
Dizajn w Przestrzeni Publicznej
HISTORIE KUCHENNE. ELECTROLUX DESIGN LAB 2008 we Wrocławiu
Wystawa "ZERO Waste" - Lo_la Designs*
DESIGN I JEGO MIEJSCE W KULTURZE - cykl wykładów w MNK
Warszawa w budowie - zwiastun festiwalu projektowania
Designblok w Pradze
Vienna Design Week
Wystawa mebli Jana Kurzątkowskiego - Łódź
9. Konkurs Gepperta - Wrocław
„Main Street“ Design bez projektantów - Wiedeń
ŁÓDŹ DESIGN 2009 – III Międzynarodowy Festiwal Designu
Mistrz znaku na Zamku
Niemiecki projektant zwycięzcą Bombay Sapphire Designer Glass Competition 2009
OD ZMIERZCHU DO ŚWITU - wystawa Tomka Rygalika
Parada Wycinanek - wystawa Kasi Kmity
September 2009
Światowe Dni Innowacji i DZIEŃ DESIGNU w Poznaniu
Nowa siedziba Instytutu Polskiego w Sztokholmie promuje polski design
London Design Festival
Abitare Il Tempo
Wystawa "TELLERMINEN, Ceramixed Plates"
Natura+ - wystawa Marka Cecuły
Polska reprezentacja w konkursie EUROPE 40 UNDER 40 2009
Wystawa "HYPER HYBRIDS" - Bas van Beek
Miasto otwarte - Międzynarodowe Biennale Architektury w Rotterdamie
Warszawa w budowie
POLSKA! YEAR
Konkurs na zagospodarowanie Placu Wolnica w Krakowie
Dutch Design Double
MISS READ i artystyczne książki
ŁÓDŹ STOLICĄ DESIGNU
Konkurs na 60-lecie CEPELII
Helsinki Design Week 2009
Design September Brussels 2009
DESIGN IS SIMPLY COMPLEX
Battersea Power Station: fotografie Michaela Collinsa
August 2009
TRANSVIZUALIA 009 GDYNIA
DME Awards - termin nadsyłania prac przedłużony
1. Aukcja Dizajnu w Galerii ART+on w Warszawie
DIE KUNST IST SUPER!
Warsztaty ABCDESIGN
re.produkt - SPOT. Poznań
Experimenta Design w Lizbonie
Bellevue na żółto - Linz
LA DOLCE VITA presented by Peroni & SPOT. Night Show
It's a small world - wystawa w Duńskim Centrum Designu
Wybierz zwycięzcę Bombay Sapphire Designer Glass Competition 2009!
Copenhagen Design Week
Retrospektywa - Milton Glaser - wystawa
Newson + Ban = Size+Matter
Creative Collective
AR Emerging Architecture Awards
Laboratorium rzeczywistości - Design Europy Centralnej
Wystawa Antoniego Malinowskiego w Warszawie
Karol Śliwka w Cieszynie
Letni sezon w BWA Design: Byłem Psem
Wystawa "Wa: The Spirit of Harmony and Japanese Design Today"
July 2009
Konkurs DME Award
WYJĄTKOWA PRACA DYPLOMOWA STUDENTA Z KATOWIC
Orange Warsaw Festival 2009
Między modernizmem a XXI wiekiem – instalacja Moniki Sosnowskiej
ROCA NA TARGACH 100% DESIGN W LONDYNIE
Konkurs fotograficzny „Wyobraź sobie nowy świat”
BIUROwa impreza
IN OUT Festival
Warsztaty Typograficzne
Konkurs MAKE ME!
ex - architekci
Gdynia Design Days 2009
„Fullfilled” zwycięzcą Bombay Sapphire Designer Glass Competition 2009
Lipiec w BWA Wrocław
April 2009
Magazyn Vox Design - od redakcji
PLecy na berlińskim DMY ‘09
Arena Design 2009
GrafEx V – konkurs graficzny magazynu „Exklusiv”
VI edycja konkursu ArtZept
Artinfo DIZAJN - Człowiek i Projekt
Konkurs Śląska Rzecz
DME Award - Najlepsi w zarządzaniu designem
Bombay Sapphire Designer Glass Competition
PARZYSTE NIEPARZYSTE - Krzysztof Rozpondek
March 2009
Targowisko Sztuki
Rusza stały program edukacyjny galerii Design – TERAZ_DESIGN!
Wystawa TOP MODELS
Interaktywny Szwajcarski Dizajn
Babaski dizajn - 8 marca
February 2009
GOODBYE DESIGN!
Konkurs „Przez Bacardi Mojito do Puerto Rico” rozstrzygnięty!
Konkurs Bombay Sapphire Designer Glass Competition znowu w Polsce!
Machina Design Awards – Rdzeń 2008 rozdane!
Wnętrza apartamentu w Vals
"Etapy" braci Bouroullec
Wystawa konkursowa Hermès
David Rockwell dla Mauboussin
SuperStories - Triennale sztuki, mody i designu
FITC Amsterdam 2009
Indecent Exposure - wystawa w loop / Berlin
Object Rotterdam, International Fair for Autonomous Design
Porcelana Inaczej 2008
January 2009
Najlepsze Projekty Dyplomowe 2007/2008
Meblościanka kontratakuje
Designer Toys - BWA Wrocław
Rooted Design for Routed Living
London Art Fair 2009
p_05_07 - wystawa zdjęć Piotra Wacowskiego
December 2008
Perfony atakują!
44 Young International Architects
Ipnotic Concept Store w Poznaniu
Baba Akcja na festiwalu Mixer
Warsztaty Projektanci Dzieciom w IWP
100 lat barcelońskiego dizajnu… Projekt Design
Good design is good business
Akcja Komitetu Obrony ASP i Targowisko Sztuki
Konkurs „Przez Bacardi Mojito do Puerto Rico”
November 2008
Targowisko Sztuki
USEFUL/USELESS design młodych
Spotkanie z Markiem Cecułą
Certyfikat "Przekroju" dla Meble Vox
Konkurs architektoniczny. Mamy zwycięzców!
October 2008
Halloween Design
POLAND EXPO 2010 SHANGHAI
Design w przestrzeni publicznej - odzew z Radzionkowa.
KontenerART w Poznaniu
Konferencja „Face to Face. Poland meets Germany”
Druga odsłona Słownika Projektantów Polskich
Wrocławska Wystawa Designu
September 2008
Polski design w Pradze
MOHO dla DOMO.tv
Wenna Twórcza rozstrzygnięta
Droog Event 2: Urban Play
Development na Pradze
Geschlossene Gesellschaft w KW
ŻYCIE – INSTRUKCJA OBSŁUGI w Muzeum Plakatu w Wilanowie
Biennale Architektury w Wenecji
Przemiana materii umysłu – wystawa
Wystawa My best friends
Nowe Ikony
ŚWIATOWE DNI INNOWACJI w Wielkopolsce
Zegar, który chce być wieszakiem
August 2008
Konkurs dla architektów
Zwycięzca konkursu na projekt statuetki Roca Open 2008 wyłoniony!
Fresh Glass. Wenecja-Poznań, obiecujący związek
Antonina Joszczuk: Zajęte - TOŚKA
July 2008
Front Architects w "Wallpaper*"
Warsztaty designu z Ramonem Benedito
Muzeum Plakatu swojej Warszawie, czyli plakaty wychodzą z galerii
1% Water and Our Future
Olimpijski design ROCA
Artyści Zewnętrzni we Wrocławiu
Manifesta 7
Gdynia Design Days
Konkurs Bombay Sapphire Designer Glass Competition 2007/08
May 2008
Alessi – poezja przedmiotu
Kongres Architektury Polskiej
Wystawa WORLD PRESS PHOTO 2008 wkrótce w Warszawie!
Berlin: DMY International Design Festival
April 2008
Zdrowie seksualne na plakacie – konkurs
Młodzi do Łodzi!
Wystawa Martina Muranicy / LAS
Polska Fotografia Kolekcjonerska 3
Wystawa W PRZYBLIŻENIU
Warsztaty PICNIC AT THE TEMPLE
40 lat SACCO
March 2008
Tradycje konstruktywistyczne w plakacie polskim
Wystawa: Pawilon Paleontologiczny w Krasiejowie
Najlepsze dyplomy w Gdańsku – zmiana terminu
Nagroda Red Dot dla MOHO Design
ManualCC - Instrukcje gier dla początkujących i zaawansowanych
ŚPIĄCA I KRASNOLUDKI we Wrocławiu
Konferencja BITE ME
Bombay Sapphire Designer Glass Competition - Konkurs przedłużony!
February 2008
MOFlight na Targach Światło 2008
Kongres i nagrody PAALMA
Living The Modern w Muzeum Architektury
Czekoladki Wawel na wagę… Toyoty
January 2008
Sztuka Książki w Muzeum Plakatu w Wilanowie
Konkurs Bombay Sapphire
Konkurs na gadżet dla Muzeum Plakatu
Młody polski design na wystawach i w dyskusji
Konkurs SPA ART 2007 rozstrzygnięty
Wielki Jubileusz - Dobry Wzór 2007
FRAGILES
Shanghai EXPO 2010
ZENITH Fuksasa
S(E)OUL SCAPE
December 2007
SPOTkanie z DESIGNem
October 2007
Design 1:1 w Poznaniu
Kreacja dla Łodzi - konkurs
Naoto Fukasawa - polecamy!
Konkurs: Wallsticker
10. Międzynarodowe Biennale w Stambule
Paris Photo – oko na świat
Kongres Icograda 2007
Design w Tokio
Dutch Design Week
Designspotter - polecamy!
September 2007
Łódź Design 2007
August 2007
Wrzesień w Brukseli
Vito Capone we Wrocławiu
Illustrative 07 - Międzynarodowe Forum Ilustracji
Czas na targi
July 2007
Architekci w mini
Design Alive!
Modernizacja Sali Wielkiej
Nowa Afryka
Documenta 12
Kto projektuje twoje życie?
Hadid w Londynie
The London Design Festival
NAKED! Duńska moda