Eco Masterplanning Yeang

Ekologiczne planowanie przestrzenne

Planowanie miast w sposób ekologiczny to w dzisiejszych czasach wyzwanie ale i olbrzymie pole do popisu dla urbanistów, gdzie również znajdzie się miejsce na eksperymenty. W najnowszej książce architekta Kena Yeanga „Eco Masterplanning” znaleźć można próbę systematyki oraz teorię zrównoważonego planowania przestrzennego, poparte konkretnymi przykładami projektów.

O tym, jak „klasyczna” urbanistyka obeszła się ze środowiskiem naturalnym widać w większości współczesnych miast. Dlatego też pochodzący z Malezji Ken Yeang, twórca „zielonych drapaczy chmur”, proponuje ekologiczne podejście do planowania, które w obecnych czasach powinno być normalnością.

W dogłębnym eseju Yeang wprowadza czytelnika w temat podkreślając, że za projektami powinna iść idea i konkretna teoria, bo zwykłe „zielone” plany miast, które giną jak krople w morzu asfaltu, to za mało. Autorska koncepcja ekologicznego planowania przestrzennego Yeanga opiera się na biointegracji czterech integralnych infrastruktur, podzielonych pod kątem planowania oraz koloru: niebieska (metabolizm wody i naturalne zasoby wodne), zielona (ekologiczna, zieleń, natura), szara (ekologiczna infrastruktura technologiczna, komunikacja) oraz czerwona (czynnik ludzki czyli zabudowa i regulacje). Wszystkie te infrastruktury tworzyć powinny ekologiczną całość. System ten udokumentowany jest przykładami 20 projektów zaproponowanych dla miast na całym świecie, które powstały w biurze Llewelyn Davies Yeang w ostatnich latach.

Yeang od lat poszukuje specyficznej wymowy wizualnej dla swoich projektów, którą to wyraźnie widać w jego nowej barwnej książce. Autor podkreśla, że każdy projekt jest inny, oparty na wytycznych ekologicznego planowania i dostosowany do właściwych warunków lokalnych. Jednak projekty nie różnią się od siebie tak, jakby można było oczekiwać. Renderingi opływowych zielonych kształtów planów urbanistycznych i zabudowy mogą powstać wszędzie, niezależnie od położenia geograficznego. Zastanawia również podłoże i motywacja projektów jak Crescent Islands w Dubaju. Wyspy położone obok sławnej Palm Island, nie różnią się od niej założeniem czy funkcją, jedynie dokładnym kształtem. Jednak czy wyspy w kształcie liści palmy to już ekologia? Rzeczywistość często odbiega od planów, urbaniści i architekci muszą dostosowywać swoje projekty do wymogów inwestora i jedynie w ich mocy leży przekonanie klienta, że ekologiczne projektowanie jest skuteczne i ważne dla środowiska oraz przyszłości naszej planety.

Dubai recenzja Eco Masterplanning

Po raz kolejny książka pełna zielonych „obrazków“ próbuje przekonać nas, że ekologia to ważny czynnik planowania miast, o czym zresztą wiemy, choć nie mamy za wiele dobrych przykładów. Dlatego też książka stanowi ciekawe, choć niedogłębne, źródło informacji oraz inspiracji. A patrząc na niektóre polskie miasta, wydaje się, że polskim urbanistom taka pozycja bardzo może się przydać.

Tekst Redakcja

Ken Yeang: “Eco Masterplanning”
John Wiley and Sons Ltd 2009
256 stron, twarda okładka, język angielski
ISBN 978-0-470-69719-0
57.90 EUR