Discovering Women in Polish Design

„Discovering Women in Polish Design: Interviews & Conversations”

We wrześniu 2009 roku ukazała się angielskojęzyczna publikacja dotycząca młodych polskich projektantek. „Discovering Women in Polish Design: Interviews & Conversations” (Odkrywanie kobiet w polskim designie: wywiady i rozmowy) to zbiór rozmów przeprowadzonych przez dziennikarza magazynu „Blueprint”, Gian Lukę Amadei z Polkami związanymi z designem.

Gian Luca Amadei prowadzi wywiady z młodymi projektantkami, które opowiadają o swojej drodze ku profesji, dzielą się historiami, doświadczeniami i przeżyciami, o których pewnie nie dowiedzielibyśmy się z kolorowych pism w stylu „Elle”. W zebranych wywiadach projektantki pokazują swoją ludzką twarz, przy czym istotnym uzupełnieniem, a właściwie integralną części książki, są fotografie Dario Lombardiego. Na szczęście nie zabrakło prezentacji prac i biografii projektantek, które zebrano w osobnym rozdziale. Każda projektantka pokazuje jednak tylko jedną pracę – chciałoby się zobaczyć więcej, ale w założeniu książka ta nie jest katalogiem portfolio lecz zbiorem postaw i pozycji kobiet na arenie polskiego designu. Intencją Amadei było “ukazanie poszczególnych aspektów projektowania w Polsce, poprzez spojrzenie kobiet bezpośrednio zaangażowanych w przemysł projektowy w Polsce.” I to zdecydowanie się autotorowi udało.

We wstępie redaktor naczelna „Blueprinta”, Vicky Richardson, opowiada o powstaniu publikacji a Czesława Frejlich przedstawia w skrócie historię designu w Polsce pod kątem pozycji i roli kobiet. W książce znajdują się również eseje ukazujące uznane i zasłużone już kobiety – Wandę Telakowską (autorka: Anna Frąckiewicz) oraz Hannę Chwierut-Jasicką (autorka: Anna Maga).

Cudze chwalicie…

Choć wydawcą jest Instytut Adama Mickiewicza, książka powstała dzięki autorowi brytyjskiego magazynu “Blueprint”. Gian Luca Amadei (który pisał również dla „Vox Design” – nr 010 / 2008) ukazuje swoje osobiste kontakty z projektantkami a jego autorskie spojrzenie czynią tę książkę wyjątkową. Urodzony we Włoszech Amadei podąża za instynktem i z typowo włoską pasją odkrywa dla siebie jeszcze nieznany świat polskiego designu i ukazuje go szerszej publiczności. Podczas pracy nad książką, a szczególnie wyjazdów studyjnych i rozmów z projektantkami, Amadei odkrył pewne prawidłowości rządzące polską sceną kobiecego designu: „tu nie chodzi o wykształcenie, jakie ludzie odpierają w zakresie designu czy innych dyscyplin, ale o pasję, którą wkładają we wszystko, co robią. To właśnie ta energia jest wspólnym podłożem dla pytanych projektantek.” Rzeczywiście, część zaprezentowanych kobiet nie otrzymało wykształcenia w projektowaniu lecz to nie przeszkadza im tworzyć. Jak podkreśla autor, polska kreatywność jest wynikiem sytuacji społeczno-politycznej a brak środków zmusza Polaków do bycia twórczym.

…swego nie znacie

Książka wydana jest po angielsku, co oczywiście jest bardzo praktyczne – pozwala zagranicznemu czytelnikowi i miłośnikowi designu odkryć potencjał drzemiący w polskich projektantkach. Również po angielsku prowadzona jest strona internetowa publikacji i jest ona swoistym katalogiem młodych polskich projektantek – oferuje o wiele więcej, niż polskie portale o tej tematyce. Nasuwa się jednak pytanie: dlaczego taka publikacja nie mogła powstać w Polsce? Dlaczego nikt w kraju dotychczas nie podjął podobnej iniecjatywy? O polskich projektantach wiadomo niewiele, nie ma wystarczających źródeł, książek, katalogów, portali internetowych czy magazynów. Sami designerzy często nie posiadają własnej strony internetowej. Najwyraźniej potrzebne są większe środki, a przede wszystkim chęci, na promocję rodzimych designerów. Zdecydowanie książkę „Discovering Women in Polish Design” powinno się mieć w swojej bibliotece a tym bardziej powinno się ją przeczytać.

Redakcja / Anna Krenz

Przedstawione projektantki i kobiety związane z designem:
• Marta Białecka + Anna Piwowar
• Beata Bochińska
• Maja Ganszyniec
• Ewa Gołębiowska
• Agnieszka Jacobson-Cielecka
• Klementyna Jankiewicz + Zofia Konarska + Monika Ostaszewska
• Renata Kalarus
• Magdalena Komar
• Anna Kotowicz-Puszkarewicz
• Teresa Kruszewska
• Agata Kulik-Pomorska
• Magdalena Lubińska
• Anna Łoskiewicz + Zofia Strumiłło-Sukiennik
• Magda Małczyńska-Umeda + Ela Skrzypek
• Katarzyna Okińczyc
• Marta Rowińska
• Anna Siedlecka
• Zuzanna Skalska
• Anna Wojczyńska
Książka powstała przy okazji Polska! Year – promocji polskiego designu w Wielkiej Brytanii. Oficjalna premiera odbyła się 23 września 2009 roku podczas podczas wystawy “Young Creative Poland” prezentowanej na London Design Festival.

www.womenindesign.pl

„Discovering Women in Polish Design: Interviews & Conversations”
Gian Luca Amadei
ISBN 978-83-60263-86-8
Cena: 17.99 £