N°009_2008

wydarzenie_Przeciwieństwa się przyciągają

Współistnienie pozornie przeciwstawnych zjawisk to nie tylko opis rynkowej rzeczywistości branży wyposażenia wnętrz, ale również aktualna recepta na wzorniczy hit rodem z targów imm Cologne 2008.

wydarzenie_Ambiente 2008

Tegoroczne targi Ambiente we Frankfurcie dowiodły, że w sztuce stołu, podobnie jak w sztuce kulinarnej, lepiej sprawdza się prostota i jakość składników niż przerost formy nad treścią. Stawiamy na funkcjonalność, oszczędną paletę kolorystyczną, klasyczne materiały.

wydarzenie_Młody design

Najlepsze dyplomy projektowe 2006/2007 to przegląd najwyżej ocenionych projektów studenckich z dziedziny grafiki użytkowej i wzornictwa uczelni artystycznych w Polsce.

kolor_Zmysł koloru

Dzięki receptorom nasze oko jest w stanie odróżnić kilka milionów odcieni kolorów. Widzenie barwy jest psychicznym wrażeniem wywoływanym w mózgu, łączy aspekty fizykalne – obiektywne, i psychologiczne – subiektywne.

kolor_Czerń i biel

Czarno-biały design kojarzy się zwykle z oszczędnymi, purystycznymi pracami takich twórców jak van der Rohe czy Le Corbusier. Współcześni projektanci przełamują jednak utarte schematy z właściwą dla ponowoczesności swobodą.

kolor_Matrioszki lubią interfejsy

Odkrywanie kolejnych wcieleń dobrze znanych przedmiotów graniczy często z absurdem. Jak uniknąć nudy? Wielki design chce się bawić i korzystać z szerokiej palety barw. Użytkownicy internetu oraz miłośnicy grafiki komputerowej już dawno docenili starania młodych Rosjan z biura Art. Lebedev Studio.

kolor_Światłoczułe instalacje Antoniego Malinowskiego

czyli o związkach współczesnej architektury ze średniowieczną Wenecją

kolor_Kolor zero

Przezroczysty przedmiot może udawać, że go nie ma, ale rzadko pozostaje niezauważony.

wnętrze_Biało-czerwona ekstaza

Z architektonicznego punktu widzenia trudno uznać najładniejszą ulicę świata za energetyzującą i pozbawioną oczywistości. Trudno było do września 2007 roku, kiedy to przy Champs Elysées 42 został otwarty salon flagowy Citroëna pod nazwą C_42, który wprowadził na ulicę powiew świeżego architektonicznego powietrza.

fun design_Miłość od pierwszego logowania

Second Life Cezarego Fisha Ostrowskiego

portfolio_Franciszek Fuchs: Reportaże z podróży

Franciszek Fuchs (1914-1996), scenarzysta, reżyser, operator, realizator filmów dokumentalnych o ludziach kultury i sztuki. Współpracownik Polskiej Kroniki Filmowej, krakowskiej bazy Wytwórni Filmowej WP i wieloletni pracownik WFD w Warszawie.

sylwetka projektanta_Gringografico. W drodze po sławę i strawę

Wyruszyli na wędrówkę w nieznane przez 194 dni, 11 krajów, ponad 16 000 kilometrów. Projektowali dla 14 agencji reklamowych i biur graficznych, od Kanady po Peru.

architektura_Zielony domek

Dla urbanistów i architektów wprowadzenie odrobiny życia pomiędzy szare domy jest dużym wyzwaniem. Niektórym się to udaje, o czym świadczy nowa realizacja koreańskiego biura architektonicznego Mass Studies.

sylwetka projektanta_Sukces bez lansu

AZE, czyli Anna Kotowicz i Artur Puszkarewicz, z Warszawy przenieśli się na dalekie Podlasie. Stamtąd czerpią inspiracje folklorem, ale Cepelii reaktywować nie chcą. W planach mają kupno starej stacji kolejowej.

teoria_Prognoza na rok 2050

Dwa lata temu grupa artystyczna Azorro wysłała w przyszłość tajemniczy pojemnik zawierający zestaw przepowiedni: „Jaka będzie polska sztuka w 2050 roku?”. Na to pytanie odpowiedziało grono najważniejszych kuratorów i krytyków, zobowiązując się jednocześnie do utrzymania tych informacji w tajemnicy.

felieton_Major Waldemar Fydrych: Perfekcja + precyzja

Nic nie kojarzy się z rewolucją przemysłową bardziej niż pojęcie „design”, które ulegało transformacji lingwistycznej wraz z coraz większą możliwością masowej reprodukcji wzoru.

design_Rowerowy zawrót głowy

Kupując rower, z reguły nie oczekujemy wzorniczych fajerwerków. Ale może warto trochę poszukać, by mieć bicykl inny niż pozostałe?

materiał_Metal niezwykły

To oczywiste, że dziś nie można się obejść bez stalowych konstrukcji budynków, elementów samochodów czy tak banalnych spraw jak lodówki lub kable usb. Dla projektantów metal jest źródłem inspiracji i tworzywem o nieograniczonych możliwościach.

klasyka designu_1968-2008: fotel Sacco ma 40 lat!

Sacco, anatomiczny fotel oparty na koncepcie „worka z fasolą”, wyprodukowany pod koniec lat 60. przez Zanottę, jest dziś tak samo popularny jak dawniej. Siedzisko można wszak znaleźć w kolekcjach MoMy, Vitry, Dallas Museum of Art czy V&A.

książki_Recenzje, zapowiedzi

Recenzja: Kelvin. Colour Today.
Zapowiedź: Czym jest projektowanie wystaw?