N°008_2008

wydarzenie_Luksusowe śmieci

Supermarki, redesign, vintage, eksperymenty, produkty współczesnych manufaktur i przedmioty, które nie powstałyby bez pomocy komputera – tegoroczny London Design Festival (15-25 września) był wielkim wysypiskiem designu.

wydarzenie_Zakochani w designie

Zorganizowany już po raz 5. London Design Festival na stałe wpisał się w światowy kalendarz designerskich imprez. To jedno z najważniejszych, a na pewno najbardziej inspirujących wydarzeń – setki projektów i prezentacji, 300 tys. odwiedzających i przesiąknięta kreatywnością atmosfera Londynu.

wydarzenie_Łódzka premiera

Łódź Design to impreza, która ma szansę stać się jednym z ważniejszych wydarzeń wspierających polskie wzornictwo, a na pewno podtrzymać ożywioną ostatnio dyskusję na temat tego, jak powinny kształtować się relacje projektant – producent.

wydarzenie_Przed designem nie uciekniesz

Połączenie poczucia humoru, profesjonalizmu technologicznego oraz świeżości pomysłów – tak można scharakteryzować czeski design. „You can’t escape design!”, oto motto tegorocznej edycji Designblok.

wydarzenie_Design 1:1

„Design 1:1” – dzień designu w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu po raz pierwszy otworzył stolicę Wielkopolski na szeroką dyskusję o polskim wzornictwie. Dyskusję cenną, bo zapowiadającą, że miasto kojarzone z biznesem uczyni z designu ważny element strategii rozwoju.

fun design_Design (nie) na żarty

W czasach, gdy architekci byli jedynymi projektantami przedmiotów użytkowych, dominowała wizja projektanta totalnego, który miał zbawić świat – przeprojektować go kompletnie od łyżeczki po miasta – dla szczęścia wszystkich ludzi. Szybko okazało się to jednak utopią. Dziś projektant ma świat zabawić – posługując się ironią, satyrą i żartem, wyzwolić od nudy codzienności.

fun design_Projekt dla juniora

Według Johana Huizingi, holenderskiego antropologa zajmującego się zabawą, piękno i zabawę łączą bliskie związki. Współczesny design dla dzieci mógłby być dla Huizingi mocnym argumentem popierającym tę tezę.

fun design_Interakcje Marka Walczaka

Marek Walczak jest artystą i architektem, zafascynowanym związkami ludzi z fizycznymi i wirtualnymi przestrzeniami. Tworzy interaktywne instalacje i projekty architektoniczne w dużej skali.

design_Komfort widzenia: rzecz o kiczu

Kicz występuje często jako określenie pejoratywne i kontrowersyjne zarazem, ponieważ stawia nas, jako odbiorców lub użytkowników, między wstydem a zachwytem. Przez długi czas był uważany za etykietę złego smaku i kojarzony z tandetą, mierną wartością, tanizną, lichotą, badziewiem i bublem.

fun design_Miłość od pierwszego logowania

Second Life Cezarego Fisha Ostrowskiego

fun design_Śmiertelnie śmieszny design

Ciemna strona życia przestała być wzorniczym tabu. Współcześni designerzy przekraczają granice i komentują dotychczas pomijane aspekty rzeczywistości – przemoc, śmierć czy terroryzm. Trudne tematy traktowane są estetycznie, ironicznie lub dosłownie.

portfolio_Darek Orwat: Orwatstory

Darek Orwat: artysta majsterkowicz, malarz i performer, idealista dadaista.

sylwetka projektanta_Inżynieria kurzu

Przyszłość według Jamesa Dysona. Nie chodzi o to, żeby zaprojektować nowy, piękny przedmiot – najważniejsze jest pytanie: czy to się komuś przyda? Zatem więcej praktyki, mniej akademickich dysput, przekonuje James Dyson i zarabia kolejny milion funtów.

wnętrze_Pustka do mieszkania

Położony na wzgórzu w okolicach Rzymu dom Ellipse 1501, zaprojektowany przez młodego Antonina Cardilla, przywołuje wiele skojarzeń: wieża, bunkier, muzeum. Beton i pustka w czystej formie stają się magicznym przeżyciem.

architektura_Ikony na chińskie stulecie

Igrzyska olimpijskie w Pekinie fascynują rozmachem. Obiekty sportowe czarują formą architektoniczną i nazwiskami projektantów. Nowe materiały, zaawansowana technologia oraz ukłon w stronę ekologii – tak się tworzy nowy narodowy image.

teoria_Opcja: promocja

Design w Polsce wymaga wsparcia. Design młodych potrzebuje go szczególnie, a pomoc na początku drogi zawodowej ze strony instytucji wydaje się niezbędna. Najpierw musi się jednak pojawić młody projektant, który gotowy jest tych możliwości poszukać lub samodzielnie je stworzyć.

felieton_Jacek Dehnel: Kukurydza

Jakiś czas temu zastanawiałem się, jaki był najbrzydszy i zarazem najbardziej wymowny produkt myśli designerskiej, który dane mi było oglądać.

design_Piękne granie, rozmawianie

Telefony komórkowe i odtwarzacze MP3 jak mało który sprzęt nadają się do bajerowania. Designerzy pracujący dla firm elektronicznych i telekomunikacyjnych na długo mają zapewnioną robotę.

materiał_Miasta oświecone

W ostatnich latach można mówić o prawdziwej rewolucji w technologiach oświetleniowych. To nie tylko walka o energooszczędność i poszukiwanie rozwiązań jak najbardziej zbliżonych do natury. Dziś światło to komunikat, element architektury, materiał. Światło to sztuka.

klasyka designu_Baw się dobrze – Lego

Każdy je ma, miał lub chciał mieć. Proste, idealnie dopasowane, kolorowe kawałki plastiku.