N°007_2007

wydarzenie_Design w mieście

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę ze znaczenia dobrego wzornictwa w przestrzeni miejskiej. Do 4 listopada w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie można odwiedzić wystawę „Dizajn w przestrzeni publicznej“.

wydarzenie_Drogi projektowania

W warszawskiej Galerii Artinfo, w Fabryce Trzciny, do końca września trwała wystawa „Dizajn – polskie drogi” prezentująca wybrane realizacje 26 projektantów.

wydarzenie_Architektura & przedmiot

Galeria Architektury SARP w Katowicach i Archibar zorganizowały niecodzienny projekt: prezentację małych form wykonanych przez śląskich architektów

wydarzenie_Przemyślana zabawa

Wrocławska ASP to jedyna uczelnia w Polsce szkoląca przyszłych projektantów szkła i ceramiki. Co roku w lipcu we Wrocławiu prezentowane są prace dyplomowe jej absolwentów. Pojawiają się pośród nich interesujący młodzi designerzy, którzy pokazują często zaskakujące projekty.

wydarzenie_Szkiełko i oko

Rozmawia dwóch artystów w Wenecji: „Na ostatnim biennale moja praca była taaka duża” – pokazuje rękoma pierwszy. „A moja była taaaka” – rozciąga szeroko ramiona drugi. To tylko jeden z rysunków rumuńskiego artysty Dana Perjovschiego wykonany bezpośrednio na ścianie przy wejściu do Arsenału na 52. Biennale Sztuki w Wenecji.

made in Asia_Dusza wschodniego designu

Człowiek jest jedynie częścią natury – małą i niewiele znaczącą. Ta hierarchia wartości wykreowała dalekowschodnią estetykę pełną pokory, harmonii i uwielbienia dla wszelkich przejawów przyrody, w której nie człowiek, a ona sama jest miarą wszechświata.

made in Asia_Masanori Umeda

Przez czterdzieści lat twórczej działalności miał okazję współpracować z najlepszymi designerami, których nazwiska – Achille Castiglioni, Ettore Sottsass, Michael Graves, Peter Shire, Shiro Kuramata, Arata Isozaki – wpisały się w historię światowego wzornictwa.

made in Asia_Made in China

„Ladies and Gentlemen, the Plagiarius Award goes to... China!” Jeśli coroczne rozdanie nagród za najlepszy plagiat, które od 1977 roku odbywa się w Niemczech, choć w najmniejszym stopniu przypomina międzynarodowe konkursy „najlepszych“, to przytoczoną na początku formułę można usłyszeć na rozdaniu z dużą częstotliwością.

made in Asia_Asha Carpets

Wywiad z Joanną Michałowicz

made in Asia_Złote ekstremum

Zasada jest prosta – celebra bogactwa ma się odbywać na wielką skalę. Dotyczy to nie tylko najsłynniejszego hotelu Burj al Arab, który niczym biały żagiel arabskiej łodzi dau wznosi się nad miastem. Mania wielkości w złocie i marmurze to typowy styl Dubaju.

made in Asia_Graficzna Azja

Azjatycka grafika użytkowa konkuruje z europejską i amerykańską. Prace wschodnich projektantów odzwierciedlają kulturową mozaikę krajów, z których pochodzą artyści, łącząc twórczo lokalną tradycję z nowoczesnymi trendami.

made in Asia_Inspired by China

Wybrani projektanci i artyści z USA, Kanady, Japonii i Chin, zainspirowani tradycyjnym chińskim designem stworzyli kolekcję – współczesną odpowiedź na tradycję mebla w Chinach.

architektura_Noc w Londynie

O ile odwiedzający nasz kraj Brytyjczycy mogą mieć problem ze znalezieniem noclegu w przestrzeniach godnych uwagi, o tyle polscy wielbiciele tzw. design hotels bez trudu trafią na odpowiednie miejsca w Londynie. Jednym z nich jest St. Martins Lane projektu Philippe’a Starcka.

portfolio_Bartek Pogoda

Rocznik ‘76. Pochodzi z Kłodzka, od lat mieszka w Warszawie. Ostatnie lata spędził w drodze przez Azję, Europę, północną Afrykę, Bliski Wschód i obie Ameryki – zwiedził z aparatem prawie 60 krajów.
Freelancer – fotograf, dziennikarz, twórca wideo. Publikował prace m. in. w Gazecie Wyborczej, Newsweeku, Aktiviście, Hiro, Wired. Współpracował z wieloma firmami – m. in. Wyborową, Blikle, Stena Line, Euro 26. bartpogoda.com

wywiad_Model dla designu

Wystawa projektów młodych designerów w narodowej galerii sztuki pokazała, że poziom polskich i brytyjskich prac jest wyrównany. Wydarzeniu towarzyszył konkurs dla młodych polskich projektantów, który wygrała pracująca w agencji reklamowej absolwentka wzornictwa. Znak czasu polskiego designu?

ceramika_Domowe wieże

Kilka lat temu firma Alessi zaprosiła światową czołówkę architektów (MVRDV, Jean Nouvel, Future Systems, Zaha Hadid i inni) do zaprojektowania serwisów do kawy i herbaty. Niedawno ograniczona liczba ulepszonych wersji fabrycznych „Coffee and Tea Towers” weszła do sprzedaży.

sylwetka projektanta_Studio Azzurro

Studio Azzurro czerpie z tradycji średniowiecznych i renesansowych, nawiązuje do Giotta, Michała Anioła i Leonarda da Vinci. Sposób działania zespołu podobny jest do starych pracowni mistrzowskich, różni się od nich tylko technologią.

design_Umaić przestworza

Konstrukcja samolotu jest narzucona przez nieubłagane prawa fizyki, więc podniebni designerzy mają ograniczone pole do popisu. Robią jednak, co mogą.

felieton_Paweł Jarodzki

Pewnego słonecznego przedpołudnia, podczas rutynowej wizyty w warsztacie samochodowym, odbyłem tradycyjną, męską rozmowę z zaprzyjaźnionym Mechanikiem.

materiał_Papier zniesie wszystko

Na 10. Biennale Architektury w Wenecji w 2006 roku jedną z najbardziej zaskakujących prezentacji narodowych była propozycja łotewska – Urban Dice. Tytułowa miejska kostka stanowiła rodzaj wykonanego z tektury habitatu w kształcie wielkiej kości do gry.

klasyka designu_Ikona Harry’ego Becka

Warszawa, rok 2007. Wchodząc do stołecznego metra, nie powinniśmy mieć problemów ze zrozumieniem siatki połączeń. Wybór jest prosty: Młociny albo Kabaty. Już w latach 30. XX wieku w Londynie funkcjonowało 8 linii podziemnej kolei elektrycznej łączącej peryferie miasta z centrum. Mieszkańcy skazani byli na plan systemu, który przypominał skomplikowany układ ulic brytyjskiej stolicy. Wijące się łuki symbolizujące linie metra wyglądały jak talerz spaghetti.