N°006_2007

wydarzenie design_Salon salonów

46. edycja Salone del Mobile – targów, podczas których spotyka się cały designerski świat – odbyła się już po raz drugi w nowym centrum targowym Rho. W kwietniowej imprezie uczestniczyło blisko 2000 firm z całego świata.

wydarzenie design_Salone In, Salone Off

Podczas Salone Satellite spełnia się sen młodych projektantów, natomiast w okolicach Porta Genova odbywa się Fuori Salone. Impreza w tym roku miała swoją 18. edycję.

wydarzenie design_Mediolan nadal oddycha designem

W latach 60. i 70. włoski design stał na czele światowego rankingu wzornictwa, niczym sztuka europejskiego renesansu. To, co reprezentuje dziś, przypomina uśpionego dinozaura, budzącego się czasami ze snu.

wydarzenie design_Maj pełen designu

W 2006 roku UNESCO przyznało Berlinowi tytuł Kreatywnego Miasta Designu. Słusznie – sprzyjająca sztuce atmosfera i brak pieniędzy na rynku pozwalają na poświęcenie wolnego od zarobkowania czasu procesom twórczym.

wydarzenie design_Hafty, wzory i bursztyn

W Berlinie otwarto „Made in Poland” – wystawę polskiego nowego designu. W pomieszczeniach Kunstgewerbemuseum przy Potsdamer Platz zgromadzono wybór polskiego wzornictwa, które do produkcji seryjnej weszło po 1998 roku.

wydarzenie architektura_Władza w rękach miast

Od dłuższego czasu w kręgach architektów mówi się o fenomenie urbanizacji na masową skalę. Często cytowane są dane dotyczące mieszkańców terenów wiejskich, skąd 150 tys. osób dziennie migruje do miast.

wydarzenie sztuka_Barok wideo

Czasy, gdy filmy wideo oglądaliśmy na ciężkim telewizyjnym monitorze ustawionym na galeryjnym postumencie, z którego smętnie zwisają słuchawki, w końcu minęły. Wystawa „Bill Viola” w warszawskiej Zachęcie pokazała, czym może być prezentacja wideo.

sylwetka projektanta_Pan od przyrody

Tord Boontje to dziś głośne i rozpoznawalne nazwisko w świecie designu. Jak sam mówi, jego styl określają chaotyczność, losowość i przypadkowość.

natura_Zielony manifest

„Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem”
Zielony manifest Johna Thackary

natura_Designerskie rabatki

Nieznane dotąd gatunki roślin oplatają meble, wyrastają na tapetach, ujawniają się wśród przedmiotów. Kojarzą się z czymś, co widzieliśmy w mieszkaniach naszych ciotek, ale po dokładniejszym przyjrzeniu okazuje się, że są zupełnie nową jakością.

wywiad_Nie jestem barbarzyńcą

Trzeba znaleźć uzasadnienie dla każdej proponowanej formy architektonicznej, uważa Jarosław Kozakiewicz, artysta łączący formę architektoniczną z relacją człowieka, ziemi i kosmosu.

sylwetka projektanta_White Cube kontra chmura...

W 1998 roku w Los Angeles grupa młodych niemieckich architektów założyła studio Graft. Pracownia architektury, planowania przestrzeni urbanistycznej, projektowania wystaw, muzyki miała być symbolem poszukiwania szczęśliwych rozwiązań.

design wnętrza_Najsławniejsza wanna w Berlinie

Berliński Hotel Q położony w okolicy sławnego Kurfürstendamm to nietypowy obiekt wykorzystujący innowacyjne rozwiązania przestrzenne. Zaliczany jest do 50 najbardziej atrakcyjnych hoteli na świecie.

felieton_Anna Nacher

Wydaje się, że rozdział między sztukami wizualnymi a muzyką zakończył się dopiero za sprawą sztuki określanej mianem multimedialnej, która najczęściej kojarzy się z możliwościami obróbki cyfrowej.

design_Kształt dźwięku istotny

Podobno w sprzęcie grającym najważniejsza jest jakość dźwięku. Ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, by wszystko grało i przy okazji fajnie wyglądało.

portfolio_Ula Tarasiewicz

Ula Tarasiewicz (1975) – fotografka, kuratorka, organizatorka imprez i wystaw fotograficznych. Absolwentka Państwo- wej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi na kierunku fotografia. Tworzy fototapety, zdjęcia do wystroju wnętrz, scenografię. Jej wielkoformatowe fotografie są wykonywane na papierze billboardowym, bannerach (podłoże gumowo-plastikowe), tkaninach i foliach samoprzylepnych. Artystka wykonuje fototapety na zamówienie.
Projekty autorskie: www.wallphotex.com

architektura_Prada Marfa

Pustynne równiny zachodniego Teksasu. Okolice miasteczek Marfa i Valentine. Temperatura sięgająca kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Chyba ostatnią rzeczą, jakiej można się tutaj spodziewać, jest butik luksusowego domu mody Prada.

materiały_Elektryczna fotosynteza

Młode pokolenie projektantów odkrywa nowe metody łączenia technologii z designem – dzięki temu odbiorcy mogą poznać zupełnie inne zasady oddziaływania przestrzeni na przedmiot.

klasyka_„Unikko” Marimekko

Marimekko Corporation to klasyka fińskiego designu. Firma, założona przez Armi Ratia w 1951 roku, do dziś wytwarza wysokiej jakości odzież, tekstylia dekoracyjne torebki oraz akcesoria projektowane przez znanych designerów.

simon le fou_Twórcze życie

W lutym 2007 roku Szymon Bojko – historyk sztuki i designu, pedagog, podróżnik – celebrował w gronie przyjaciół 90. urodziny.