N°005_2007

news_IMM Cologne, Kolonia 2007

Impreza ma przede wszystkim charakter komercyjny, jednak organizatorzy przygotowują też wystawy, spotkania i konferencje. W tym roku już po raz piąty odbyła się wystawa „Ideal House“.

news_Macef Milano

Mieszkaj przyjemnie – pod takim hasłem odbyła się tegoroczna wiosenna edycja Macef – mediolańskich targów poświęconych produktom związanym z domem.

news_Maison & Objet, Paryż 2007

Maison & Objet to przegląd trendów i prezentacja nowych talentów, doroczny paryski salon poświęcony wszystkiemu, co wiąże się z urządzaniem domu: projektom wnętrz, meblom, akcesoriom i tkaninom. Organizatorem imprezy jest SAFI (Salons Français et Internationaux).

news_DuoMo Hotel Rimini

Hotele Kristallwelten w Austrii, Upperworld w Londynie i projekty wnętrz madryckiego Puerta America. Teraz nadszedł czas na kolejną realizację, w której Ron Arad jeszcze raz pokazał swój talent.

news_Był sobie Supersam


„Szkło, aluminium, powietrze i światło” – zachwycał się lektor w kronice filmowej z 1962 roku, komentując otwarcie Supersamu na placu Unii Lubelskiej w Warszawie. Kilka miesięcy temu słynny obiekt został zburzony.

sylwetka projektanta_Konstantin Grcic

Nie było jeszcze projektanta, który w tak krótkim czasie zdobyłby potrójny tytuł designera roku. Konstantin Grcic został laureatem edycji 2007, otrzymując nagrodę w Kolonii, Paryżu i Sztokholmie. Przed nim jeszcze Salone del Mobile w Mediolanie.

wywiad_Nadać kształt technologii

Studio Antenna Design z siedzibą w Nowym Jorku powstało w 1997 roku z inicjatywy dwojga projektantów: Japończyka Masamichiego Udagawy i Austriaczki Sigi Moeslinger.

wywiad_To zawsze będzie samochód

Wywiad z Bogusławem Paruchem, projektantem samochodów

człowiek i otoczenie_Kaskada i Adria

Wśród feerii migoczących świateł spływających po krawędziach barwnych dekoracji z półtransparentnego plastiku, w ciszy przygotowań sali balowej do kolejnego dansingu, pomiędzy stołami gęsto zastawionymi ceramiką z Lublany, przemyka jak zawsze schludnie odziany w czerwoną kamizelkę kelner.

architektura_Zygzak Zahy

Tutaj Otto Wagner propagował nurt secesyjny, Hundertwasser budował kolorowe mieszkania i… spalarnię śmieci, a architekci z Coop Himmelb(l)au na dachu klasycystycznej kamienicy stawiali „dekonstrukcje”. Do atlasu architektury niepokornej Wiednia trafiła niedawno Zaha Hadid, oddając do użytku zespół budynków mieszkalnych Spittelau. Viaducts.

sylwetka projektanta_Alchemik. Dixon do siedzenia

Tom Dixon nie lubi markowych ciuchów. Pomysły przychodzą mu do głowy, gdy podróżuje. Marzy mu się mieszkanie w Kairze, najlepiej w wieży z super-widokiem. Nie znosi nudy. Jego ulubiony kolor to złoto.

architektura_W przestrzeni Dublina

Stolica Irlandii od dziesięciu lat przeżywa boom ekonomiczny. Może się pochwalić nie tylko wzrostem gospodarczym, ale i tym, że spełnia kulturalne potrzeby mieszkańców i coraz większej grupy turystów.

portfolio_Edgar Martins

edgarmartins.com | themothhouse.com
Wystawa zdjęć Edgara Martinsa odbędzie się jesienią w Yours Gallery (Krakowskie Przedmieście 33, Warszawa, yoursgallery.pl)

design research_Naprawdę globalna wioska

Celem twórców laptopa za 100 dolarów jest „dostarczenie wszystkim dzieciom świata narzędzia dającego nowe możliwości poznawania, eksperymentowania i wyrażania swojego zdania”.

design_Food Design

Na nowo otwartej wystawie New Italian Design, w prestiżowym mediolańskim Triennale, projekty produktów spożywczych były eksponowane obok samochodów, mebli i oświetlenia. Food Design zyskuje coraz większe uznanie.

materiały_Włókna transparentne

Optyczne włókna silikonowe są chętnie wykorzystywane w komunikacji jako światłowody. Mają jednak nie tylko praktyczne zastosowanie.