N°003_2006

news_With Love

Podczas tegorocznego Salone del Mobile w Mediolanie dwie holenderskie designerki Nils van Eijk i Miriam van der Lubbe przedstawiły kwiecisty spektakl we współpracy z Flower Council of Holland i Chrysanthemum Promotion Group.

news_United Pets

Utrzymanie czystości w naszych miastach to wyzwanie również dla designera.

news_Swarovski Crystal Palace

Od 2002 r. Swarovski tworzy kolekcje lamp i instalacji świetlnych, zapraszając do współpracy słynnych designerów i artystów.

news_Biennale architektury w Wenecji

Więcej niż połowa mieszkańców świata mieszka w miastach – przypomina dyrektor 10. Biennale Architektury Richard Burdett – 100 lat temu było ich około 10%.

news_Memorial tsunami

Pięć stalowo-kryształowych wież o wysokości od 30 do 50 metrów to zwycięski projekt w międzynarodowym konkursie organizowanym przez rząd Tajlandii w hołdzie wszystkim osobom, które zginęły 26 grudnia 2004 r. podczas ataku tsunami.

art news_Wyczuć muzykę

Bardzo rzadko spotyka się tak subtelne ingerencje sztuki współczesnej w świat muzyki poważnej, jak w „In Search of The Miraculous, Continued…” Joanny Malinowskiej, polskiej artystki mieszkającej w Nowym Jorku.

art news_Sztuka w mieście idealnym

Zamysł zbudowania miasta idealnego sięga starożytności, gdy wzorem dla siatki ulic była szachownica. Odzwierciedleniem tej idei był Pireus, a dzisiaj Nowy Jork. W średniowieczu za idealny uznawano układ gwiaździsty, a w renesansie miasta wpisywano w koło lub wielobok.

wywiad_Industreal, Constanza Calvetti

Tak archeolog odkrywa ślady cywilizacji ukryte w piachu. Tak z Pompei wraca światło po wielu wiekach wypoczynku wśród zgliszczy. Tak z pyłu rodzi się prawdziwy przedmiot, konkretny i mocny, oczywisty, chciany i ukształtowany, gotowy by być zakupionym.

sylwetka projektanta_Mark Newsom

Jeden z najzdolniejszych, najbardziej wszechstronnych designerów ostatniego stulecia. Ma na swoim koncie wiele różnorodnych projektów przedmiotów, pojazdów, wnętrz. Mimo młodego wieku uznawany za guru światowych designerów, swoją pozycję zawdzięcza ciągłym poszukiwaniom i okrywaniu nowych sfer w dziedzinach projektowych.

wywiad_Mariusz Małecki „Ziben”

sylwetka projektanta_Maria Makowska, Piotr Stolarski

Mówią, że w Polsce jest trudno, bo chętniej kopiujemy z Zachodu niż stawiamy na swoje. Kultura designerska raczkuje, branżowe pisma można policzyć na palcach jednej ręki. Z drugiej strony to niepowtarzalna szansa.

wywiad_Ewa Gołębiewska

Wywiad z dyrektorką Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie.

człowiek i otoczenie_Tony Meneguzzo

Dawniej znany fotograf mody, dziś woli fotografować wnętrza i architekturę. W tym numerze domy w Anglii i Kalifornii.

architektura_Dyskretny urok Alvaro Sizy

Wrażliwość na kulturowy, społeczny i geograficzny kontekst rodzimej Portugalii, poszanowanie tradycji, umiejętność wnikliwej obserwacji oraz perfekcja architektonicznego warsztatu.

portfolio Ramak Fazel_Killah Kibera, Nairobi, Kenia

design research_POGO

Interaktywny system pozwalający rozwijać wyobraźnię dzieci.

simon le fou_Moda i teatr

W kostiumie zawsze interesował mnie moment styku teatru i mody. Szukam możliwości przetransponowania ubioru historycznego na współczesność, przefiltrowania go przez aktualną modę.

materiały_LitraCon

Light transmitting concrete czyli beton przepuszczający światło.