N°011_2008

wydarzenie_11. Biennale Architektury w Wenecji

We wrześniu otwarto 11. Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji. Pod hasłem Out There: Architecture Beyond Building architekci, projektanci, teoretycy i artyści szukają nowej definicji przestrzeni.

wydarzenie_Konkurs Electrolux Design Lab 2008

Po raz szósty odbył się studencki konkurs Electrolux Design Lab, którego założeniem było wyłonienie przyszłościowych rozwiązań projektowych dla iGeneration. Studenci z całego świata nadesłali projekty sprzętu domowego przeznaczonego do przechowywania jedzenia, gotowania i zmywania.

wydarzenie_Grupa VIVA LED

VIVA LED to inicjatywa jednocząca młodych polskich projektantów i producentów lamp diodowych. Podczas tegorocznych wakacji mieliśmy aż dwie okazje do zapoznania się z ich propozycjami.

wydarzenie_Gdynia Design Days

Od 11 lipca, przez trzy tygodnie, trwały Gdynia Design Days – wykłady i wystawy prezentujące współczesne wzornictwo krajów nadbałtyckich.

wydarzenie_Dni Innowacji w Poznaniu

We wrześniu, w ramach organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego Światowych Dni Innowacji, Poznań po raz kolejny mówił głośno o designie.

wywiad_Konkurs 2w1

Zegar z wieszakiem, a może fotel z lampą? Marka Meble Vox ogłosiła konkurs na projekt przedmiotu wyposażenia wnętrz łączącego przynajmniej dwie funkcje.

podstawy_Trzeci wymiar powierzchni

W designie powierzchnia jest czymś tak elementarnym, konstytutywnym i oczywistym, że w zasadzie każdy projekt można analizować pod jej kątem.

podstawy_Blacha, powietrze i technologia

Powietrze otulone blachą – oto definicja stołka PLOOP autorstwa Oskara Zięty. W rozmowie z Lidią Klein projektant opowiada o fascynacji materiałem, zaskoczeniach współczesnego designu i wzornictwie dla milionów.

podstawy_O inspiracjach i poszukiwaniach

Czym inspirują się projektanci? Tworząc projekt, autor zazwyczaj wnosi do niego subiektywne emocje, ale musi pamiętać o obiektywnym odbiorze. Z drugiej strony, twórcy zależy, żeby efekt jego pracy był nowatorski, odróżniający się od innych, zauważalny.

podstawy_Pojmować rzeczy

To, co projektuje Alfredo Häberli, jest niezwykle proste, oczywiste, zwyczajne. Krzesła, sztućce, naczynia, lampy, kieliszki – rzeczy, z których wszyscy na co dzień korzystamy. Ale czy je rozumiemy?

podstawy_Nowa wartość odrzuconego

Marek Cecuła jest jednym z najciekawszych polskich ceramików. Światowa premiera najnowszego projektu Fragmentacje – jego pierwszej wystawy, która w całości powstała w Polsce – odbędzie się w listopadzie we Wrocławiu.

design_Odnowienie idei czystej koncepcji

W późnych latach 80. Robert Frosch rozwinął koncepcję „ekologii przemysłowej”, której istotą jest coś więcej niż sam produkt, proces czy usługa. Nowy design wymaga całkowitej zmiany systemu.

sylwetka projektanta_Siła pracy

Marii Chomentowskiej udało się osiągnąć to, o czym marzyła większość polskich powojennych twórców – jej projekty były realizowane przez przemysł, powielane nierzadko w tysiącach egzemplarzy.

design_Last Minute! Turcja

Pokazywane w przewodnikach widoczki sprawiają, że Turcja kojarzy się z malowniczymi krajobrazami, zabytkami starej kultury i tradycyjnym rzemiosłem. Łatwo zapominamy o Turcji współczesnej, w której czuć powiew kreatywnego wiatru.

architektura_Pionierki z Orientu

O tureckiej architekturze mówi się coraz głośniej i to nie w kontekście zabytków imperium ottomańskigo czy założeń modernizmu. Dziś kraj rozwija się dynamicznie, a architekci są rozpoznawani na arenie międzynarodowej architektury. Co więcej – do głosu dochodzą kobiety.

teoria_Design to już sztuka?

Granica między sztuką a designem staje się coraz bardziej płynna. Drogie, unikalne przedmioty, które budzą dreszcz emocji kolekcjonerów, trafiają do kolekcji muzealnych, są wystawiane na aukcjach i targach sztuki.

design_Artystyczne ostrzenie pazurów

Czy kupując psu kolejną sztuczną kość albo podsypując gołębiom garść kaszy jaglanej, zastanawiamy się nad komfortem życia zwierząt? Może warto zafundować im naprawdę coś, czym mogłyby zabłysnąć przed pobratymcami?

felieton_Podróże + muzyka + design + życie

Jako międzynarodowy DJ techno, kompozytor muzyki elektronicznej oraz pisarz i ilustrator jestem zawieszony pomiędzy dwoma równoległymi światami. Ciągłe podróże inspirują mnie do tworzenia sztuki i pobudzają moje zainteresowanie designem, mają też wpływ na muzykę elektroniczną, którą żyję. Nie znam wielu ludzi, którzy podobnie postrzegają świat. To samotna droga, ale Black Man from the Future musi nią podążać.

materiał_Materiał do zadań specjalnych

Może do złudzenia przypominać deski, kamień albo kolorową mozaikę. MDF nie tylko podbija dziś rynek materiałów budowlanych, ale wkracza również na salony, co doskonale obrazują targi w Mediolanie i Berlinie.

klasyka designu_Fotel Jajko

W 1960 roku oddano do użytku pierwszy w Danii wieżowiec, kopenhaski hotel SAS Royal autorstwa Arne Jacobsena. Dla modernistycznych wnętrz obiektu Jacobsen zaprojektował słynny fotel, którego organiczna forma jest rozpoznawalna na całym świecie.

książki_Recenzje

Skin: Surface, Substance, and Design
Ucho architekta