N°010_2008

wydarzenie_I Saloni 2008

Targi w Mediolanie jak zwykle przyniosły mnóstwo nowości. W tym roku pojawiło się wiele odniesień do natury, nie zabrakło także ciekawych eksperymentów z formą oraz materiałami. Ważnym źródłem inspiracji jest sztuka, a także klasyka designu.

wydarzenie_Prosto z Mediolanu

Co roku w połowie kwietnia Mediolan staje się mekką świata designu. Przepełnione hotele, metro, brak taksówek, a wszystko to za sprawą jednej imprezy – I Saloni.

wydarzenie_Nowe życie meblościanki

Połączenie talentu, pracowitości i wyjątkowych pomysłów – tak można zdefiniować międzynarodowy projekt warsztatów, w którym wzięli udział młodzi projektanci i studenci polskich uczelni oraz Royal College of Art.

wydarzenie_Polacy bez limitów

W maju w Berlinie po raz szósty odbył się Międzynarodowy Festiwal Designu DMY, tym razem pod poetycko brzmiącym hasłem „The sky is not the limit”. Wśród wystawców gościli również polscy projektanci.

wydarzenie_Dobry Wzór 2007

Jubileuszowy Dobry Wzór 2007 potwierdził wzrost zainteresowania konkursem przede wszystkim ze strony firm o mocnej pozycji na rynku krajowym i międzynarodowym.

wywiad_Zawód: projektant

Talent to za mało, by odnieść sukces w zawodzie projektanta. O specyfice pracy w dziale designu międzynarodowej firmy rozmawiamy z Joanną Brooks, projektantką Schattdecor.

wydarzenie_Odzyskana dzielnica

Royal Institute of Dutch Architects co roku przyznaje swoje nagrody. Amsterdam Bijlmer ArenA Station została budynkiem roku 2008.

dynamiczny design_Nowy ruch, nowa kontrola

Niekoniecznie trzeba wciskać, przekręcać, przesuwać – coraz częściej ruch rozumiany jest jako fizyczna bliskość z przedmiotem. Wystarczy jeden dotyk, by zapanować nad najbardziej skomplikowaną technologią.

dynamiczny design_Tylko dla amatorów

Co się stanie, kiedy artysta nieznający nut zacznie komponować muzykę? Co się stanie, kiedy wielki koncern muzyczny postanowi wesprzeć innowacyjny projekt?

dynamiczny design_Mieszkać mobilnie

Mobilne domy i miasta kojarzą się z modernistycznymi utopiami oraz ironicznymi projektami, takimi jak miasta wtyczki czy chodzące miasta wizjonerów z grupy Archigram. Czy dynamiczne zamieszkiwanie to na pewno jedynie niezrealizowana fantazja?

dynamiczny design_Wyprodukowane w drodze

Skąd się biorą grzyby? Agata Jaworska w swojej pracy dyplomowej na Design Academy Eindhoven wymyśliła grzyby z ciężarówki, choć tak naprawdę są one tylko przykładem ilustrującym możliwość zmian w systemie produkcji żywności.

dynamiczny design_Homo w ruchu

Design kocha życie w ruchu, wpływa na tempo, w jakim się przemieszczamy, przede wszystkim zaś czyni egzystencję przeciętnego nomada przyjemniejszą.

portfolio_Mark Richards Core Memory Project

Franciszek Fuchs (1914-1996), scenarzysta, reżyser, operator, realizator filmów dokumentalnych o ludziach kultury i sztuki. Współpracownik Polskiej Kroniki Filmowej, krakowskiej bazy Wytwórni Filmowej WP i wieloletni pracownik WFD w Warszawie.

wywiad_Wandal w świecie narracji

Olaf Brzeski (ur. 1975 r.) jest absolwentem wydziału rzeźby wrocławskiej ASP. Jego twórczość od momentu uzyskania dyplomu w 2000 roku to ciągła ewolucja. Pracuje w brązie, żywicach, ostatnio w ceramice, tworząc zamknięte narracyjne projekty ukazujące zdeformowaną wersję rzeczywistości.

architektura_Wieża Eiffla traci głowę

Od czasów ukończonej w 1988 roku szklanej piramidy przy Luwrze niewiele projektów architektonicznych wzbudziło nad Sekwaną tyle kontrowersji, co propozycja tymczasowej platformy widokowej na wieży Eiffla.

technologia_Rapid prototyping

Choć to wydawało się nierealne, przeniesienie cyfrowego projektu do realnego świata za pomocą maszyny przypominającej skrzyżowanie lodówki z kserokopiarką stało się możliwe.

design_Stół z wyhaftowanymi nogami

Wydaje się, że w dobie komputerów i pełnej automatyzacji szydełkowanie, wyszywanie i robótki na drutach są już tylko staroświeckim hobby. Czy aby na pewno? Oto bowiem całkiem spora grupa projektantów odkryła na nowo stare techniki i nadała im nietradycyjny charakter.

teoria_Przedmiot upadły

Nieczysty, odrzucony, wydalony, mroczny abiekt pożądania.

design_Dym inspiruje

Palić każdy może, szczególnie gdy skończy 18 lat. Ale nie każdy wie, jak palić elegancko, oryginalnie i z pomysłem. I równie elegancko pozbywać się niedopałków.

felieton_Problemy projektowania NOL

Odwiedzając w czerwcu berlińską galerię Żak/Branicka, można się natknąć na dziwaczny przedmiot, który jest wytoczonym w drewnie modelem niezidentyfikowanego obiektu latającego nazywanego anglojęzycznym skrótem UFO.

materiał_Nie tylko klocki

Wszystko wytrzyma, umie się dostosować do zmiennych warunków, jest niesłychanie żywotne, pracuje, oddycha, pachnie. Magia drewna polega na tym, że pięknie się starzeje, a to już przywilej nielicznych.

klasyka designu_I♥NY: Rebus uwielbienia

Trzy proste, czarne litery złożone czcionką American Typewriter i czerwone serduszko między nimi. Wyznanie, którego nie da się ubrać w słowa.

książki_Recenzja

Sophie Lovell: „Furnish. Furniture and Interior Design for the 21st Century”