N°001_2006

news_Alessi

Podczas tegorocznych targów MACEF w Mediolanie firma Alessi zaprezentowała nowy pomysł, który jest odpowiedzią na dzisiejsze problemy na świecie.

news_Bisazza

Firma Bisazza powstała w 1956 roku w północnych Włoszech, produkuje mozaikę szklaną. Dziś dzięki kreatywności wielu projektantów i dynamicznej postawie właściciela jest najsłynniejsza w tej branży.Od lat firma współpracuje z wieloma znanymi nazwiskami, a nowo wybranym architektem został Carlo Dal Bianco, który razem ze Studio Design Bisazza opracował nowe salony w Mediolanie, Londynie i Nowym jorku.

news_Miejscy podróżnicy

Co jest podstawąw życiu? Przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Co ma to wspolnego z architekturą i designem? Ostatnią propozycję “Socially Correct” nazywa się architekturą etyczną. Urban Nomad Shelter to projekt humanitarny, schronienie przed zimnem, ale także prowokacja oskarżająca społeczeństwo i zwracająca uwagę na problem dysproporcji majątkowych na świecie. Cameron McNall i Damon Seeley zaproponowali nowe, estetyczne kolorowe i nadmuchiwane schronienia dla kloszardów

news_Wrocławskie Muzeum Architektury na Triennale w Mediolanie

W styczniu 2006 roku po raz pierwszy polskie muzeum zaprezentowało się w najważniejszym miejscu poświęconym architekturze, sztuce i designowi we Włoszech, Triennale w Mediolanie. Prezentacja była jednym z elementów współpracy wrocławskiego muzeum z Włochami. Dyrektor Jerzy Ilkosz zaprezentował architekturę siedziby muzeum, opowiedział o jego przyszłej rozbudowie i pokazał bogatą kolekcję muzealną.

wywiad_Alessandro Mendini

wywiad_Jan Puyaert, WET Holandia

Jest holenderskim designerem. Od lat mieszka w Mediolanie. Twórca WET Design – marki, którą tworzy wraz ze swoją żoną Mari Andreą Zambrano.

sylwetka projektanta_Satyendra Pakhale

“Tworzenie nie jest profesją, lecz drogą do prawdy (Satya) i realizacją samego siebie, zarówno dla tych którzy tworzą, jak i dla tych, którzy temu asystują”
Sam siebie określa jako wiecznego podrożnika kulturowego- to określenia odpowiada jego stylowi życia i pracy. Produkty Pakhale nie są zimną przemysłową formą- są przyjazne dla odbiorcy, użytkownika, czasem będąc na granicy projektowania i sztuki prowokują.

design_Dyskusja polskich projektantów

Tomasz Augustyniak, Piotr Kuchciński, Dorota Koziara

design_Polish Designers Mediolan, Berlin 2005

Prace Tomasza Augustyniaka, Doroty Koziary, Marii Voelkel, Piotra Welniaka i Ewy Suwińskiej zostały zaprezentowane podczas pokazu “Polish Designers” na mediolańskim Fuori salone i podczas berlińskich “Dni Poznania”. W przypadku głośnego Fuori bylo to wydarzenie bezprecedensowe, dlatego warte odnotowania.

człowiek i otoczenie_Tony Meneguzzo:

dom artysty w Argentynie / loft w Mediolanie

projekt architektoniczny_Hotel Puerta America

Hotel dla wolności. Miejsce spotkań wielu kultur. Unikatowe przedsięwzięcie. Hotel Puerta America to hotel, który zaprasza do marzeń.

wywiad_Grażyna Deryng

rozmowa z Grażyną Deryng prowadzącą najstarszą w Polsce Galerię Designu we Wrocławiu

historia polskiego designu_Grupa ŁAD

W XX wieku polskie wzornictwo uległo wielu przemianom, jednak pięćdziesięcioletnia tradycja ŁAD-u odegrała w nim bardzo istotną rolę. Zapoczątkowala nurt zwany konstrukcyjno- dekoracyjnym oraz stworzyła model mebla polskiego.

polskie szkło_Szkło zbliża

Szkło to pasja, to miłość często bolesna i droga. To magia i fascynacja zarazem, lecz jeden tylko Bóg wie, ile przed nami nieznanych dróg (Przesław Kornacki). Przytoczone na wstępie słowa Przesława stały się mottem wystawy zorganizowanej przez przyjaciół, nauczycieli i studentow nieżyjącego artysty.

portfolio_Ramak Fazel

reklama Orange oraz The Gates, Christo- instalacja w Nowym Jorku

design research_Philips Design

Ambient Experience to zaawansowane środowisko szpitalne, które wykorzystuje architekture i wzornictwo do maksymalizacji komfortu pacjenta i efektywności lekarzy podczas badań radiologicznych.

grafic design_Totto Rena SUPERTOTTO

Totto Rena, bardziej znany jako Supertotto mieszka i pracuje we Włoszech. Artysta i graphic designer współpracuje z mędzynarodowymi pismami i agencjami. Jest również malarzem zainspirowanym światem pixela. W przeciwieństwie do innych odmian sztuki cefrowej pixel-art wymaga wiele czasu, podbnie jak malarstwo tradycyjne. Każda linia ilustracji i każdy kolor muszą być zaaplikowane manualnie i np. w momencie zmiany decyzji co do wielkości elementu, musimy zacząc całą pracę od początku.

simon le fou_Sentimental but dramatic journeys…

“Los pozwolił mi dożyć czasu, kiedy mogę o zawiłych latach mówić publicznie, bez zawijasów, jako obywatel demokratycznej Polski, w Madrycie- stolicy demokratycznego państwa i w obecności uczonych z Rosji,panstwa, które w międzyczasie weszło na ścieżkę zmian ustrojowych”

materiały_Abet Laminati

Laminaty HPL jako okładziny elewacyjne stosowane są wcałej europie od ponad 20 lat. Kilka realizacji wpisało się na trwałe do historii architektury. W upowszechnianiu tego materiału jako okładziny elewacji wentylowanych znaczącą rolę odegrała firma Abet Laminati znana z odważnych i niekonwencjonalnych pomysłów. Wnikliwa obserwacja rozwoju włoskiej szkoły designu w latach 60. i 70. i jej powiązań zprzemysłem prowadzi do wniosku, że z pewnością nie był to przypadek